Medycyna i zdrowie (2/2015)

PIKANTNIE NA TRAWIENIE

Tradycyjna hinduska przyprawa curry ma swoich entuzjastów i zajadłych przeciwników. Trudno odmówić jej charakteru – ale nie wszyscy lubią wyraziste smaki. Grono wielbicieli powinno jednak sukcesywnie rosnąć, bo wchodzące w skład złocistego curry przyprawy mają, jak się okazuje, niezwykłe właściwości odżywcze i lecznicze. Regulują trawienie i – jak nieśmiało na razie twierdzą naukowcy – działają antynowotworowo, zmuszając komórki rakowe do samounicestwienia. Jeżeli nie lubimy dodatku curry albo nie możemy go jeść codziennie (wszystko się może w końcu znudzić), sięgnijmy po inne rozwiązanie.

 

Kurkuma i czarny pieprz to idealne rośliny, które dzięki swoim właściwościom korzystnie wpływają na procesy trawienne, wspomagają metabolizm, wzmacniają wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Łagodzą też niestrawność, zaparcia, biegunki i wzdęcia.

 

 

Kurkuma (znana również jako ostryż długi) to przyprawa kuchni indyjskiej z rodziny imbirowatych – nadaje potrawom charakterystyczny, złocisty kolor i specyficzny smak. Odpowiada za to jej główny składnik, czyli kurkumina, która wspomaga trawienie, ma intensywny, podobny do imbiru zapach oraz silny, korzenny smak. Kurkuma jest jednym z najsilniejszych znanych naukowcom antyutleniaczy – wschodni medycy przypisują jej zdolność niszczenia komórek nowotworowych, odwracania procesów degeneracji tkanek nerwowych i leczenia chorób reumatycznych stawów.

 

 

Tradycyjnie zalecano ją jednak przede wszystkim tym, którzy chcieli odbudować florę bakteryjną jelit, złagodzić wzdęcia, a nawet... odrobaczyć organizm. Kurkuma ma właściwości wspomagające wydzielanie soków żołądkowych i żółci – utrzymuje w dobrej formie wątrobę i woreczek żółciowy, a nawet chroni je przed uszkodzeniami. Wspiera też naturalne procesy odtruwania tych organów.

 

 

Współczesna medycyna zainteresowała się kurkumą, kiedy odkryto, że ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

 

 

Zawarta w ekstrakcie z owoców czarnego pieprzu, piperyna poprawia przyswajanie kurkumy, wspomaga regulowanie pracy przewodu pokarmowego. Stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Poprawia wchłanianie składników odżywczych, bo zwiększa ukrwienie układu pokarmowego, dzięki czemu przenikają one łatwiej z jelita do krwi. Ekstraktowi z czarnego pieprzu przypisuje się też właściwości odchudzające. Stymuluje intensywniejsze spalanie tłuszczu przez organizm i zużywanie istniejących zapasów tkanki tłuszczowej.

 

Wiadomo, że również w roli przyprawy kurkuma zwykle występuje wraz z pieprzem, bo zdaniem kucharzy świetnie się wzajemnie uzupełniają. Warto dodawać je do ciężkostrawnych potraw.

#.#

Do nabycia: TUTAJ

WITAMINA K2 D3

więcej...

SŁODKI SKARB

więcej...

SOK Z MALIN

więcej...

SOCZYSTE ZDROWIE

więcej...