Medycyna i zdrowie, nr 1/2017

Zdrowie prosto z natury cz. 1

Karczoch już w starożytności stosowany był na złagodzenie skutków niestrawności, zaburzeń wątrobowych i nerkowych, jednak dopiero w XX wieku włoscy naukowcy odkryli związek, który w głównej mierze odpowiada za odchudzające i inne prozdrowotne właściwości karczochów - cynarynę.

Polecana jest osobom zmagającym się ze schorzeniami układu pokarmowego, częstymi zaparciami i spowolnionym metabolizmem. Karczoch wykazuje również wysoką zawartość inuliny – probiotyku korzystnie wpływającego na rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej, a przez to poprawia funkcje układu trawiennego.

 

Ostropest doskonale chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem toksyn dostarczanych do organizmu np. przez alkohol, leki, dwusiarczek węgla, pestycydy i wszechobecną chemię spożywczą. Ostropest zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się szkodliwych substancji z jej powierzchnią. Swoje właściwości zawdzięcza głównie sylimarynie, która stabilizuje błony komórek wątrobowych i pobudza ich zdolności regeneracyjne. Roślina ta wykazuje również silne działanie przeciwutleniające, przez co eliminuje rozwój wolnych rodników.

 

W słowiańskiej medycynie ludowej stosowano żurawinę jako środek leczniczy przy reumatyzmie, zapaleniach śluzówki jamy ustnej, przeziębieniach, anginie, problemach żołądkowo-jelitowych. Owoce te zawierają duże ilości witamin, soli mineralnych, błonnika oraz związków bioaktywnych, które warunkują działanie przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe soku z żurawiny. Badania naukowe potwierdzają zależność pomiędzy podawanym doustnie sokiem z żurawiny, a częstotliwością występowania zakażenia dróg moczowych oraz nasileniem jego objawów.

 

Polska jest krajem bogatym w krzewy, których owoce słyną ze zdrowotnych właściwości. Jedną z najstarszych roślin leczniczych znanych w Europie jest czarny bez. Napary z kwiatów mają działanie rozgrzewające, napotne w chorobach przeziębieniowych oraz skutecznie pomagają odkrztusić wydzielinę z oskrzeli. W owocach czarnego bzu ukryta jest ogromna różnorodność cennych substancji. To jedno z najbogatszych źródeł silnych przeciwutleniaczy – antycyjanów, które stymulują system immunologiczny.