Medycyna i zdrowie, nr 1/2017

Łyk witamin

Zawarte w szpinaku liczne cenne składniki oddziałują korzystnie na organizm człowieka. Jest źródłem żelaza biorącego czynny udział w produkcji czerwonych krwinek, potasu obniżającego ciśnienie krwi, witamin z grupy B uczestniczących wraz z potasem w spalaniu węglowodanów i tłuszczów oraz kwasu foliowego zapobiegającego wadom układu nerwowego.

Szpinak cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Jest warzywem liściastym bogatym w witaminy oraz skłaniki mineralne.

 

Burak spożywany w każdej postaci wzmacnia odporność organizmu na infekcje, zwłaszcza wirusowe, a sok z buraków ma działanie wykrztuśne. Wzmaga koncentrację, refleks, pamięć. Kwas foliowy zawarty w buraku działa kojąco i uspokajająco. Dla dzieci i młodzieży, a także kobiet w ciąży, narażonych na niedobory kwasu foliowego, sok z buraków jest szczególnie wskazany. Wspomaga układ krwionośny.

 

Ekstrakt z owoców granatu jest bogatym źródłem polifenoli, substancji chemicznych, które zapewniają w roślinach dobry smak i odpowiedni kolor. Polifenole są również przeciwutleniaczami. Oznacza to, że pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem. Granat zawiera także dużo witaminy C. Jeden owoc dostarcza około 40% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Jego unikalne składniki przeciwdziałają chorobom serca, chronią naczynia krwionośne, prostatę, poprawiają samopoczucie, a dodatkowo dodają sił witalnych. Sok z granatów łagodzi też stany zapalne, szczególnie przy artretyzmie, a także przeciwdziała procesom starzenia.