Medycyna i zdrowie, nr 1/2017

Wzmacniająca moc oleju

Naturalny olejek pichtowy otrzymywany z młodych pędów syberyjskiej jodły białokorej jest źródłem wielu cennych substancji wzmacniających naszą odporność i pomagających organizmowi zwalczyć infekcje. Najważniejszą z nich są fitocydy, znane z silnego działania przeciwzapalnego, przeciwgrzybicznego i wzmacniającego system immunologiczny. Dzięki nim, komórki zaatakowane przez wirusy czy bakterie są w stanie skuteczniej bronić się przed rozwojem infekcji.

Lebiodka pospolita, bo tak też nazywane jest oregano, bywała wykorzystywana do leczenia ran i ukąszeń. Olejek z dzikiego oregano obfituje w naturalne fenole, a przede wszystkim karwakrol, działający przeciwbólowo i rozgrzewająco. Ma także właściwości przyspieszające gojenie podrażnień czy oparzeń. Kolejnym istotnym składnikiem olejku jest tymol, który wykazuje działanie bakteriobójcze.

 

Olej z orzeszków cedru syberyjskiego bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 oraz witaminy z grupy B, witaminę E i F, a także minerały, które chronią i wspomagają regenerację naszego żołądka. Wspierają pracę wątroby, śledziony i trzustki. Łagodzą objawy nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Pomagają oczyszczać przewód pokarmowy i żyły.

 

Zarówno liście jak i owoce rokitnika zawierają występujące w naturze witaminy, a także minerały, karotenoidy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Te cenne składniki zapobiegają degeneracji komórek, łagodzą objawy infekcji błon śluzowych układu pokarmowego oraz moczowego. Uszczelniają i wzmacniają drobne naczynia, wspomagają krążenie i utrudniają rozwój miażdżycy. Karotenoidy walczą z drobnoustrojami, dbają o nasz wzrok i opóźniają procesy starzenia skóry.