Medycyna i zdrowie, nr 1/2017

Stres pod pełną kontrolą

W tradycyjnej medycynie chińskiej lekarze chętnie stosowali tarczycę bajkalską jako środek uspokajający. Znano i szczególnie ceniono jej właściwości wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Według specjalistów medycyny chińskiej tarczyca bajkalska polecana jest osobom borykającym się z problemami z zasypianiem. Według badań antyoksydant znajdujący się w korzeniu rośliny ( oroxylina A ) jest pomocny w zaburzeniach pamięci powodowanych przez amyloid beta.

 

Różeniec górski od dawien dawna jest znany w medycynie tradycyjnej ludów północy. Swoją nazwę różeniec zawdzięcza słodkiemu zapachowi, który przypomina woń olejku różanego, a wydobywa się z korzenia rośliny. Ta arktyczna roślina jest źródłem wielu cennych dla organizmu substancji, np. licznych flawonoidów czy garbników roślinnych. Te organiczne składniki mają przede wszystkim działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Arktyczny korzeń to naturalny sposób by zwiększyć wytrzymałość na stres, oraz odporność na choroby. Roślina ta ułatwia zapamiętywanie, łagodzi stany depresyjne oraz poprawia samopoczucie.

 

Święta bazylia (Tulsi), roślina od wieków znana lekarzom medycyny hinduskiej zwanej ajurwedą. Zioło to cenili za swoje właściwości wzmacniające, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgorączkowe i relaksujące. Przez swój szeroki zakres działnia roślina ta na stałe znalazła swoje miejsce w ziołolecznictwie. Działa moczopędnie oczyszczając nerki. Zawarte w liściach antyoksydanty i olejki eteryczne pomagają obniżyć poziom cukru we krwi.