Medycyna i zdrowie, nr 1/2017

Sprawne stawy naszą siłą

Wyciąg z zielonych małży nowozelandzkich znany jest z działania przeciwzapalnego. Szczególnie korzystnie wpływa na stawy i kości, odżywiając je i wzmacniając. Bo wiadomo, że stawy − poddawane codziennie silnym przeciążeniom − wymagają odpowiedniego wzmocnienia.

Omułek zielonowargowy dostarcza substancje odżywcze do chrząstki, regenerując tkankę stawową i kostną. Poprawia ruchomość stawów. Wspomaga leczenie artretyzmu, sztywności stawów. Zmniejsza ból i obrzęki. To źródło wielu ważnych dla naszego zdrowia związków. Szczególnie istotna jest zawartość glukozaminy, będącej budulcem skóry, tkanki łącznej, chrząstek międzykostnych i płynów stawowych, dzięki którym stawy zachowują swoją ruchliwość.

 

Czarci pazur wpływa korzystnie na stawy i kręgosłup. Pomaga uśmierzyć bóle mięśniowe i kostne, działa przeciwzapalnie, skutecznie łagodząc objawy reumatyzmu i artretyzmu. Dlatego warto go polecić zwłaszcza seniorom i wszystkim, którzy mają problemy ze swoim układem ruchu. Ale znany jest również z właściwości odtruwających – zapobiega dolegliwościom trawiennym i usuwa z organizmu nagromadzone w nim toksyny. Pozwala utrzymać optymalny poziom cholesterolu i mocznika we krwi. Łagodzi dolegliwości związane z dną moczanową, przerostem prostaty i schorzeniami nerek.

 

Po kolagen morski powinni sięgnąć dorośli narażeni na obciążenia stawów i mięśni, rekonwalescenci po chorobach i urazach kostno-stawowych, osoby starsze, u których w naturalny sposób postępuje proces utraty kolagenu oraz wszyscy ci, którzy chcą zadbać o profilaktykę chorób układu ruchu i o młody wygląd. Jak działa kolagen morski? Pomaga budować tkankę łączną w przypadku chorób zwyrodnieniowych, stanów zapalnych. Łagodzi też dolegliwości bólowe stawów kolanowych. Chroni naturalne funkcje kości, a także ogranicza łamliwość paznokci, poprawia kondycję włosów i skóry. Kolagen to jeden z najważniejszych elementów budulcowych naszego ciała.